Irlandia ponownie nie zorganizuje publicznych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentanta wybrano wewnętrznie, teraz trwają poszukiwania piosenki, którą zaśpiewa w Kijowie.

Podczas popularnego w Irlandii programu The Late Late Show przedstawiono artystę, który zaśpiewa podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Będzie to 20-letni Brendan Murray. Poszukiwania piosenki, którą Brendan wykona w Kijowie, wciąż trwają. Swoje kompozycje mogą przysyłać do telewizji RTÉ także muzycy spoza Irlandii (wyłącznie na nośnikach fizycznych – więcej informacji tutaj). Telewizja RTÉ zastrzega jednak, że poszukiwania odpowiedniego utworu będą prowadzone równolegle na wiele sposobów, więc wybrana piosenka może nie być jedną z nadesłanych propozycji.

Swoje zdolności wokalne Brendan zaprezentował wykonując na żywo przebój Hold Me Now, z którym w 1987 Johnny Logan wygrał Eurowizję po raz drugi (wcześniej w 1980):

Brendan jest jednym z 6 członków boysbandu HomeTown, założonego w 2013 przez jurora lokalnego X-Factora i późniejszego menedżera grupy, Louisa Walsha. Grupę wyłoniono spośród niemal 2000 kandydatów. Ich debiutancki utwór Where I Belong był najszybciej sprzedającym się singlem 2014 roku w kategoriach debiutującego artysty i artysty irlandzkiego. Dotarł na szczyt irlandzkiego zestawienia hitów, podobnie jak kolejna piosenka zespołu, Cry For Help. Na początku grudnia formacja ogłosiła przerwę w działalności z powodu realizacji indywidualnych projektów muzycznych – właśnie dowiedzieliśmy się, jaki cel przyświeca Brendanowi.

Irlandia bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1965. Pierwsze zwycięstwo odniosła w 1970, w sumie ma ich na koncie 7, co do dziś jest rekordem, choć bardzo blisko jego wyrównania jest Szwecja. W latach 1992-94 Irlandia wygrywała 3 razy z rzędu, a po raz ostatni w 1996 – w roku urodzenia Brendana Murraya. Artysta ma zatem nadzieję, że to przyniesie mu szczęście.

Źródła: rte.ie, fot: rte.ie

Poprzedni artykułEesti Laul 2017: Poznaj uczestników i piosenki 2. półfinału!
Następny artykułDziś poznamy finalistki „Depi Evratesil”!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ