Klip Margaret do piosenki What You Do zajął pierwsze miejsce w polskim plebiscycie do konkursu OGAE Video Contest 2017. Teraz oceni go Europa. Finał imprezy odbędzie się w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Po kilkutygodniowej rywalizacji i wewnętrznych preselekcjach członkowie OGAE Polska zdecydowali, że nasz kraj w nadchodzącym konkursie OGAE Video Contest reprezentować będzie teledysk do utworu What You Do z repertuaru Margaret, jednej z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia, której teledyski liczą miliony odsłon na YouTube.

Margaret (właściwie Małgorzata Jamroży) to polska piosenkarka i autorka piosenek. Z wykształcenia projektantka mody. Swoją karierę zaczynała w liceum, jako wokalistka w zespole oNieboLepiej. Współtworzyła projekt Gosia Jamroży Project (Margaret J. Project), z którym m.in. trafiła do półfinału konkursu Coke Live Fresh Noise 2010. Uczestniczyła w nagraniu kompozycji Moments do kampanii promocyjnej Open Finance, a także wystąpiła w teledysku zrealizowanym do tego utworu. W 2012 roku na potrzeby reklamy linii lotniczych OLT Express nagrała piosenkę It Will Be Lovely Day, która zyskała popularność w internecie. W międzyczasie wokalistka nagrała wokalizy do filmu Bokser oraz kolejne utwory do reklam m.in. dla firmy Apart.

W 2012 pojawiła się w konkursie Trendy na festiwalu TOPtrendy z piosenką Thank You Very Much, którą napisali i skomponowali Thomas Karlsson i Joakim Buddee. Teledysk towarzyszący piosence wzbudził wiele kontrowersji. Klip realizowany był w Los Angeles, a Margaret grała w nim dziewczynę wychowywaną przez rodziców nudystów. Ze względu na liczne sceny nagości, jakie się w nim pojawiają, wideo zostało usunięte z serwisu YouTube zaledwie kilka godzin po premierze. Wiosną 2013 roku utwór został wykorzystany w wiosennej ramówce telewizji Polsat, a następnie w jesiennej ramówce niemieckiej stacji telewizyjnej Pro7. Singel był notowany na listach sprzedaży w Austrii (38. miejsce), Niemczech (41. miejsce) oraz we Włoszech (22. miejsce). Klip do Thank You Very Much brał udział w edycji międzynarodowego konkursu OGAE Video Contest 2013 i zajął ostatecznie 4. miejsce. Margaret w zmaganiach o najlepszy teledysk europy swoich sił próbuje po raz drugi.

W tym samym roku Margaret zaprezentowała utwór w szwedzkim mieście Karlshamn, gdzie reprezentowała Polskę na Bałtyckim Festiwalu Piosenki. Zajęła wówczas 2. miejsce, a w nagrodę otrzymała 5 tysięcy koron szwedzkich. Zaśpiewała również podczas gali Eska Music Awards 2013, gdzie otrzymała nagrodę w kategorii Eska TV Award – Najlepsze Video. Ponadto nominowana była w kategoriach Najlepsza Artystka, Najlepszy Hit oraz Najlepszy Debiut. Została także nominowana do nagród MTV Europe Music Awards 2013 w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca oraz otrzymała nominację do Róż Gali w kategorii Debiut za Muzyczny Podbój Europy. Pod koniec roku odbyła trasę promocyjną we Włoszech.

Jej debiutancki mini album nosi nazwę All I Need. Znalazło się na nim sześć piosenek, w tym m.in. m.in. hit Thank You Very Much oraz Tell Me How Are Ya. Podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów na Skwerze Kościuszki w Gdyni premierowo wykonała swój trzeci singiel Wasted. W 2014 roku piosenkarka została nominowana do nagród Wiktory w kategorii Gwiazda piosenki oraz Kids’ Choice Awards w kategorii Ulubiona Polska Gwiazda. Za singiel Wasted otrzymała nominację do nagród Eska Music Awards 2014 w kategorii Eska TV Award – Najlepsze Video.

Była jednym z artystów biorących udział w koncercie SuperJedynki, odbywającym się w ramach 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas którego została nagrodzona SuperJedynką w kategorii SuperArtysta bez granic. W tym czasie dołączyła też do kampanii reklamowej sieci komórkowej Play, wiążącej się m.in. z występami w kilku spotach promocyjnych, gdzie wykorzystywane zostały również fragmenty utworów z jej repertuaru. W międzyczasie napisała utwór Start a Fire, czyli oficjalny hymn Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, odbywających się w 2014 roku w Polsce. Oprócz tego Margaret nagrała również nową wersję utworu O mnie się nie martw z repertuaru Katarzyny Sobczyk, która została zrealizowana na potrzeby serialu o tym samym tytule. Jeszcze w tym roku światło dzienne ujrzał debiutancki album studyjny piosenkarki zatytułowany Add the Blonde. Materiał umieszczony na płycie objął czternaście anglojęzycznych kompozycji, utrzymanych w stylistyce popowej. Add the Blonde dotarło do 8. miejsca listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się albumów w Polsce i uzyskało status platynowej płyty za sprzedaż w nakładzie przekraczającym 30 tysięcy egzemplarzy.

19 kwietnia 2015 roku wystąpiła podczas koncertu Top Music Wembley w londyńskiej Wembley Arena. Miesiąc później zaprezentowała się na scenie w Operze Leśnej podczas koncertu Radiowy Przebój Roku – Super Hit FM, odbywającego się w ramach Polsat SuperHit Festiwal. Po występie została nagrodzona statuetką za zajęcie 4. miejsca z singlem Wasted w rankingu najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych w 2014 roku.

W drugiej połowie roku rozpoczęła współpracę z firmą Deichmann. We wrześniu odbyła się premiera zaprojektowanej przez piosenkarkę kolekcji ubrań dla marki Sinsay pod tytułem Sinsay by Margaret. Do promocji kolekcji posłużył teledysk zrealizowany do piosenki Dance for 2. Chwilę później wzięła udział w programie muzycznym o nazwie Retromania, otrzymała nagrodę MTV Europe Music Award w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca, dzięki czemu automatycznie zdobyła również nominację w kategorii Najlepszy Światowy Wykonawca – Europa. 6 listopada ukazał się jej drugi studyjny album pt. Just the Two of Usnagrany w duecie z kanadyjskim wokalistą Mattem Duskiem. Na płycie znalazły się interpretacje jazzowych standardów. Pod koniec roku piosenkarka wzięła udział w świątecznej odsłonie kampanii reklamowej Coca-Coli, w ramach której wraz z finalistami szóstej edycji programu The Voice of Poland nagrała kompozycję Coraz bliżej święta.

8 lutego 2016 roku Margaret potwierdziła zgłoszenie utworu Cool Me Down do polskich preselekcji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, do których kilka dni później została pomyślnie zakwalifikowana. Po premierze piosenki, Polska awansowała na 1. miejsce w zakładach bukmacherskich, gdzie była typowana do wygrania całego konkursu. 5 marca wystąpiła podczas finału selekcji, zorganizowanych w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie, zajmując ostatecznie 2. miejsce z udziałem 24,72% głosów (1. miejsce – Michał Szpak (35,89%), 3. miejsce – Edyta Górniak (18,49%). Na wieść o przegranej piosenkarki, która była faworytką do wygrania Konkursu Piosenki Eurowizji, wielu miłośników widowiska z całej Europy zareagowało z oburzeniem, natomiast międzynarodowe portale poświęcone imprezie krytycznie komentowały końcowy rezultat.

Singel Cool Me Down zajął 4. miejsce na liście AirPlay – Top, najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych i jest dotychczas najwyżej notowaną piosenką wokalistki w tym zestawieniu. Kompozycja była notowana również na oficjalnej liście sprzedaży w Szwecji, gdzie uplasowała się na 36. miejscu. W Polsce singel sprzedał się w nakładzie przekraczającym 40 tysięcy egzemplarzy i pokrył się podwójnie platynową płytą, natomiast w Szwecji sprzedał się w ponad 20-tysięcznym nakładzie i został certyfikowany złotem.

Po zmaganiach w krajowych eliminacjach kariera Margaret nabrała jeszcze większego tempa. W połowie marca wokalistka została nagrodzona statuetką Kids’ Choice Awards w kategorii Ulubiona Polska Gwiazda. W tym samym czasie zagrała specjalny koncert w ramach cyklu Eska360, który został zarejestrowany przez stację Eska TV. Na początku lipca odbyła się premiera piosenki Atomówki, którą wokalistka nagrała na zlecenie stacji Cartoon Network z okazji emisji w Polsce premierowych odcinków amerykańskiej kreskówki. Latem dała kilka występów w Szwecji, m.in. w programach Sommarkrysset i Lotta på Liseberg, emitowanych w telewizji TV4, na gali rozdania szwedzkich nagród Rockbjörnen oraz podczas koncertów w Eskilstunie, Göteborgu i Sztokholmie w ramach festiwalu RIX FM Festival, organizowanego przez stację radiową RIX FM. Wystąpiła również na gali Eska Music Awards 2016, gdzie między innymi wykonała premierowy utwór Elephant oraz zaprezentowała cover piosenki Lush Life z repertuaru Zary Larsson. Podczas wydarzenia została nagrodzona w kategorii EskaGO Award – Najlepszy Artysta w Sieci. Była nominowana również w kategoriach – Najlepsza Artystka i Najlepszy Hit. Napisany i skomponowany przez Margaret Elephant we współpracy z Joakimem Buddee oraz Thomasem Karlssonem uplasował się na 21. pozycji listy AirPlay – Top.

Pod koniec roku Margaret zasiadła w jury finału krajowych eliminacji do 14. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016. Otrzymała drugą w swojej karierze statuetkę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca oraz wydała reedycję debiutanckiej płyty Add the Blonde, poszerzoną o single Cool Me Down (wraz z trzema jego remiksami), Elephant oraz utwór Smak radości.

W 2017 roku nagrała i wydał Blue Vibes, czyli utwór promujący film Smerfy. Poszukiwacze zaginionej wioski. Wydała też singiel What You Do. 2 czerwca ukazał się drugi solowy album studyjny artystki zatytułowany Monkey Business, który zadebiutował na 8. miejscu listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się albumów w Polsce. Na początku lata wystąpiła na gali Eska Music Awards 2017, gdzie została nagrodzona w kategorii EskaGO Award – Najlepszy Artysta w Sieci. Potem zaliczyła występ z muzykiem jazzowym, Włodkiem Pawlikiem, podczas 54. KFPP w Opolu z okazji koncertu Od Opola do Opola.

What You Do to drugi singiel płyty Monkey Business, który równocześnie zapowiadał najświeższy, trzeci album wokalistki. Piosenka premierowo zagościła na antenie radia RMF FM 12 maja o godzinie 7:00 rano, a niedługo później na YouTube wypuszczono promujący ją teledysk, który kręcony był na Cyprze. W całej jego historii wokalistka wciela się w postać z komputerowej gry przygodowej. Utwór powstał przy współpracy wokalistki z Thomasem Karlssonem, Arashem Labafem, Robertem Uhlmannem oraz Anderzem Wrethovem. Teledysk wyreżyserował Konrad Aksinowicz.

O reprezentowanie Polski w europejskim konkursie walczyło 15 artystów. Głosami członków Stowarzyszenia OGAE Polska teledysk Margaret okazał się być najlepszym wyprzedzając takie klipy, jak np. Up in the Hill Moniki Brodki, Kobieta Natalii Kukulskiej czy Po co  Kayah i Idana Raichela.

Konkurs OGAE Video Contest, w którym wybierany jest najlepszy europejski klip, od 2010 jest silnie zdominowany przez polskie obrazy. W 2010 i 2012 roku triumfy święciła w nim Justyna Steczkowska – odpowiednio z Kim tu jestem i Sanktuarium zajęła 1 i 2 miejsce. W 2011 z kolei czwarte miejsce zdobyła Pola z You Disappear, w 2013 z pamiętnym Thank You Very Much Margaret zajęła również 4 pozycję. W 2014 roku Kasia Stankiewicz nagraniem Lucy uplasowała się na 9. pozycji w konkursie, a rok później Justyna Steczkowska osiągnęła 7. pozycję z klipem do utworu Terra. W roku ubiegłym teledysk Kasi Kowalskiej do Aya zajął w głosowaniu 27. miejsce.

Jak będzie w tym roku? Czy Margaret powtórzy sukces Justyny Steczkowskiej z 2010 roku? O tym przekonamy się już niebawem. Międzynarodowe głosowanie członków OGAE rozpoczyna się 1 listopada a jego wyniki ogłoszone zostaną 20 grudnia. Pozostaje nam trzymać kciuki za pozytywny odbiór obrazu nakręconego na potrzeby utworu What You Do.

Niżej przedstawiamy wyniki wyboru polskiego reprezentanta do Konkursu OGAE Video Contest 2017

1. miejsce – Margaret, What You Do – 349 punktów
2. miejsce – Monika Brodka, Up In The Hill – 297 punktów
3. miejsce – Natalia Kukulska, Kobieta – 294 punkty
4. miejsce – Kayah feat. Idan Raichel, Po Co – 282 punkty
5. miejsce – Cleo, Na Pół – 261 punktów
6. miejsce – Sylwia Grzeszczak feat. Mateusz Ziółko, Bezdroża – 197 punktów
7. miejsce – Natalia Nykiel, Spokój – 190 punktów
8. miejsce – Mrozu, Duch – 188 punktów
9. miejsce – Sorry Boys, Wracam – 187 punktów
10. miejsce – Sarsa, Bronię Się – 179 punktów
11. miejsce – Virgin, Kopiuj-Wklej – 165 punktów
12. miejsce – SexMasterka, Poka Sowe – 153 punkty
13. miejsce – Kamil Bednarek & Matheo, Talizman – 130 punktów
14. miejsce – Mateusz Ziółko, Planety – 101 punktów
15. miejsce – Grzegorz Hyży, O Pani! – 101 punktów

źródła: wikipedia, eska.pl, rmf.fm, własne
zdjęcie: play.pl