Trzynasty kraj wybrał swojego przedstawiciela na Konkurs Dziecięcej Eurowizji, który odbędzie się już za nieco ponad miesiąc w Tbilisi. Tym razem poznaliśmy reprezentantkę Albanii – Anę Kodrę, która w Gruzji wykona piosenkę pod tytułem Mos Ma Prekni Pemën.

Do tej pory Albańczycy wybierali swoich młodych reprezentantów najczęściej w trakcie dziecięcej wersji festiwalu dobrze znanego wszystkim fanom Eurowizji Festivali i Këngës për Fëmijë, który w tym roku odbył się 4 miesiące temu. Najlepsza podczas koncertu okazała się właśnie Ana Kodra, która wykonała utwór Mos Ma Prekni Pemën (pol. Nie dotykaj drzewa). Zdecydowano wówczas, że to właśnie ta artystka i ten utwór będzie reprezentować Albanię w Tbilisi (pisaliśmy o tym tutaj). Jakiś czas później lokalny nadawca publiczny RTSH zmienił zasady gry i zdecydował o przeprowadzeniu osobnych eliminacji Junior Fest Albania 2017. Paradoksalnie nie przeszkodziło to młodej wokalistce w zapewnieniu sobie biletu do Gruzji, ponieważ zdobyła tytuł zwyciężczyni także podczas preselekcji.

W finale zaprezentowano 16 propozycji, z których zdecydowanie – głosami trzyosobowego jury – najlepsza okazało się Ana. Już 26 listopada okaże się, czy zdoła ona poprawić zeszłoroczne 13. miejsce zdobyte przez Klestę Qehaję i kompozycję Besoj.

Przypominamy, że nawet w przypadku zwycięstwa Albanii na tegorocznej Eurowizji Junior nie możemy liczyć na przeprowadzenie przyszłorocznego konkursu w Tiranie. Decyzją EBU już w ubiegłym tygodniu poznaliśmy gospodarza JESC 2018 – został nim białoruski Mińsk (więcej o tej kontrowersyjnej decyzji tutaj).

źródła: junioreurovision, wiwibloggs

zdjęcie główne: junioreurovision