Prezentujemy kolejne informacje związane z przygotowaniami nadawców do 13. Eurowizji dla Dzieci, która odbędzie się za ponad trzy miesiące w Bułgarii.

Aktualnie 14 państw potwierdziło chęć udziału w Eurowizji dla Dzieci, która w tym roku trafiła do stolicy Bułgarii – Sofii. Wśród zatwierdzonych są Armenia, Białoruś, Bułgaria, Czarnogóra, Gruzja, Holandia, Malta, Rosja, Słowenia, Ukraina, Włochy oraz debiutująca Irlandia i powracające Albania i Macedonia. Rekord uczestników JESC to 18 państw – wystąpiły one podczas drugiej edycji konkursu w 2004. Wynik ten jest dla EBU i stacji bułgarskiej BNT do osiągnięcia – wystarczy jedynie zatrzymać Serbię, San Marino i Szwecję, które startowały w ubiegłym roku. Osiemnastym krajem może być…Australia, gdyż Europejska Unia Nadawców postanowiła zaprosić nadawcę SBS do udziału także w tym konkursie. Co prawda debiut Australii podczas „dorosłej” Eurowizji spotkał się ze sporą krytyką niektórych fanów, to jednak ostatecznie reprezentant tego kraju wywalczył wysokie, piąte miejsce, a jego utwór „Tonight again” stał się hitem. Na razie nie wiadomo, jaką decyzję w sprawie JESC podejmie Australia, jednak warto przypomnieć, że wokalista mieszkający w tym kraju już raz pojawił się podczas konkursu – był to Bobi Andonov urodzony w Melbourne, który parę lat temu reprezentował Macedonię z utworem „Prati mi SMS” zajmując 5. miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=inGALp5PefE

Tak jak zapełnia się lista uczestniczących nadawców tak poznajemy też coraz więcej nazwisk reprezentantów. Telewizja ormiańska ARMTV wróciła do wyboru wewnętrznego, typując do Sofii Michaela Varosyana, 12-letniego wokalistę, który już od 2012 roku bezskutecznie próbował dostać się na Eurowizję dla Dzieci. Na razie nie wiadomo jaki utwór wykona w Sofii. Reprezentantów wskazano także w Gruzji, która już od paru lat przyjęła taktykę wysyłania na konkurs grupy utalentowanych dzieci. Poprzez wewnętrzne castingi wybrano Elenę Kejrishvili, Lizi Tavberidze, Tako Gagnidze i Datę Pavliashvili. Skład zespołu został już ustalony, teraz trwa wymyślanie nazwy kwartetu oraz tworzenie dla niego odpowiedniej kompozycji, która dałaby trzecie zwycięstwo podczas JESC. Przypominamy, że już wcześniej swoich reprezentantów wybrano w Albanii, Czarnogórze i na Malcie.

21 sierpnia odbędzie się finał narodowy na Białorusi, dzień później zaplanowano selekcje publiczne na Ukrainie. W połowie września poznamy reprezentanta Włoch, a na początku października zakończą się preselekcje holenderskie. Do formatu selekcji narodowych wraca Rosja, z kolei w Bułgarii nadawca otrzymał ponad tysiąc zgłoszeń do walki o tytuł reprezentanta gospodarzy. Po raz pierwszy widzowie będą mieli wpływ na wybór reprezentanta Słowenii. Castingi mają się odbyć także w Irlandii, przy czym warto podkreślić, że ten kraj na pewno wystawi utwór w języku irlandzkim, co będzie sporą „egzotyką”.

Eurowizja dla Dzieci odbędzie się 22 listopada w Sofii (Bułgaria). Póki co nie wiemy, kto poprowadzi show. Miejscem zmagań reprezentantów będzie Arena Armeec. Telewizja Polska uczestniczyła w JESC w latach 2003-2004 i nie planuje powrotu do dziecięcej rywalizacji.

Źródło: Wikipedia, Eurovoix, Wiwibloggs, fot.: reprezentant Armenii (kidsmusic.info)