Włosi i Bułgarzy to dwie nacje, które niejako dzielą się zwycięstwem podczas Eurowizji dla Dzieci 2014. Teraz poznaliśmy ich reprezentantów na konkurs w Sofii.

Gdy w ubiegłym roku na Malcie Włochy zdobyły Grand Prix, społeczność eurowizyjna oczekiwała, że telewizja RAI podejmie się organizacji konkursu u siebie. Eurowizja dla Dzieci we Włoszech byłaby znakiem, że konkurs ma szansę na popularność w krajach Europy Zachodniej. Niestety, Włosi zawiedli i nie podjęli się wyzwania, więc oczy Europy skierowały się na Bułgarię, która po zajęciu 2. miejsca wpadła w euforię i z ogromną radością przejęła prawa organizatora. Krisia Todorova przez wielu uważana jest zresztą za moralną zwyciężczynię Eurowizji, a podczas tegorocznego konkursu w Sofii na pewno wielokrotnie podkreślane będzie, że to dzięki niej show trafiło do Bułgarii. Utalentowana wokalistka wystąpi zresztą na scenie, śpiewając fragment piosenki przewodniej pt. „Discover” wraz z tegorocznymi reprezentantami.

Chociaż Włochy nie organizują Eurowizji, a ich zwycięstwo na Malcie pewnie przez Bułgarów wspominane będzie w minimalnym stopniu, telewizja RAI zdecydowała się na drugi udział oraz rozbudowane selekcje w ramach popularnego programu „Ti lascio una canzone”. Podczas etapowego finału z 10 kandydatów wybrano zwycięzcę – został nim duet złożony z Chiary i Martiny Scarpari. Dziewczęta w I rundzie pokonały w duelu Gabrielę Acquavia, w II etapie jurorzy wskazały je do finału wraz z Giovanni’m Suterą Sardo, którego pokonały podczas głosowania telewidzów w ramach III części eliminacji. Utwór dla Chiary i Martiny zostanie wybrany wewnętrznie, na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się jego premiera. Póki co przypomnijmy sobie, jak dziewczęta zaprezentowały się podczas festiwalu „New Wave Junior 2014”.

Odkąd sukces na JESC zaczęły odnościć utwory wybierane wewnętrznie, coraz więcej państw decyduje się na ten sposób przygotowywania swojego reprezentanta. Jeśli już, to organizowane są preselekcje w których jurorzy i/lub widzowie wskazują tylko wykonawcę, ale piosenkę dla niego piszą specjaliści i naród nie ma wpływu na to, jakiego rodzaju kompozycja wybrzmi na scenie. W ciągu dwóch ostatnich lat utwory wybierane wewnętrznie wygrywały konkurs (Malta 2013, Włochy 2014). Sukces odniosła też ballada „Planet of the Children” Krisi Todorovej z Bułgarii. W tym roku gospodarze, czyli Bułgarzy, postanowili wykorzystać popularność Eurowizji dla Dzieci i zorganizować publiczne selekcje reprezentanta z zastrzeżeniem, że piosenka przygotowana zostanie później. Finał odbył się 8 września, a zwyciężczynią okazała się Gabriela Jordanova, chociaż nie była faworytką widzów ani jurorów. Ulubieniec widzów – Radko Petkov – zajął 3. miejsce, a faworyt jury – Ivan Stoyanov – był drugi. Gabriela w obydwu głosowaniach zajęła 2. miejsce, co pozwoliło jej pokonać rywali. Poniżej występ Gabrieli podczas selekcji – wokalistka zaśpiewała swoją wersję piosenki z filmu „Osadeni dushi”.

https://www.youtube.com/watch?v=bWMVnX5HYmE

Przypominamy, jak aktualnie wygląda stawka Eurowizji dla Dzieci 2015:

 • Albania – Mishela Rapo „Dambaje(utwór zostanie przearanżowany i skrócony)
 • Armenia – Michael Varosyan „?”
 • Białoruś – Ruslan Aslanov „Volshebstvo
 • Bułgaria – Gabriela Jordanova „?”
 • Czarnogóra – Jana Mirković „Oluja” (wybór wewnętrzny, premiera wkrótce)
 • Gruzja – Lizi, Tako, Elene & Data „?”
 • Holandia – ? „?” (finał preselekcji narodowych 3 października)
 • Irlandia – ? „?”
 • Macedonia – ? „?”
 • Malta – Destiny Chukunyere „?”
 • Rosja – ? „?”
 • Serbia – ? „?”
 • Słowenia – ? „?” (finał preselekcji narodowych 4 października)
 • Ukraina – Anna Trincher „Pochny z sebe
 • Włochy – Chiara i Martina Scarpari „?”

Finał Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 21 listopada w Sofii. Lista uczestników zamknięta zostanie dopiero pod koniec września, więc nowe kraje mogą jeszcze dołączyć do stawki.

Źródło: RAI, BNT, bTV, ESCbubble.com, inf. własne; fot. EBU

1 KOMENTARZ