Kolejne dwa kraje – Holandia i Cypr – wybrały swoich przedstawicieli na tegoroczną edycję Eurowizji dla Dzieci. Oba państwa dokonały jedynie wyboru reprezentanta – na ogłoszenie utworów musimy jeszcze poczekać.

Holandia

W tym roku holenderski nadawca przeprowadził preselekcje do Eurowizji Junior w formie dwuetapowego Junior SongFestival 2017. Program składał się z dwóch półfinałów i finału, w trakcie których młodzi artyści prezentowali swoje umiejętności wykonując covery znanych piosenek. Zwycięsko z rywalizacji wyszedł boysband FOURCE – Max, Jannes, Niels i Ian. Co ciekawe nazwę zespołu chłopcy konsultowali ze swoimi fanami i publicznością, która wskazała tę nazwę jako najbardziej trafną. W finale piosenkarze wykonlił utwór There’s nothing holdin’ me back, który zapewnił im bilet do Tbilisi. Będzie to pierwszy zespół chłopięcy reprezentujący Holandię w historii konkursu.

Finał zmagań spotkał się z relatywnie, jak na tego typu koncert, wysoką oglądalnością. Był najchętniej oglądanym show w stacji NPO. Stanowił jednak tylko 1.6% całkowitej oglądalności w kraju, co nie pozwoliło mu wedrzeć się nawet do czołowej ,,25” tego dnia.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Holendrów reprezentowały z kolei trzy dziewczynki tworzące zespół Kisses, który z wesołą i dziecięcą piosenką Kisses and dancin’ zajął nadspodziewanie dobre 8 miejsce. Czy chłopcy dorównają swoim rówieśniczkom?


Cypr

Cypryjski nadawca CyBC również przedstawił swoją reprezentantkę na tegorocznej Eurowizji Junior. Została nią, wyłoniona w wyborach wewnętrznych, szerzej nieznana Nicole Nicolaou, która w Gruzji wykona utwór I Wanna Be a Star. 

Trzynastolatka od 4 lat uczęszcza na lekcje śpiewu i od 2 lat na zajęcia z gry na pianinie. Oprócz tego mówi czterema językami i uwielbia zwierzęta. Jej konkursowa propozycja zostanie skomponowana przez 3-krotnego reprezentanta Cypru na ,,dorosłej” Eurowizji – Constantinosa Christoforou (1996, 2002 w zespole, 2005). W ubiegłym roku Cypr, reprezentowany przez Giorgosa Michailidisa z piosenką Dancefloor, zajął przedostatnie 16 miejsce. Jak będzie w tym roku?

źródła: escbubble, eurovoix, junioreurovision.tv

zdjęcie główne: AVOTROS