Znamy skład pierwszego półfinału we Francji! Poznaj uczestników i posłuchaj fragmentów piosenek

Już 13 stycznia France 2 wyemituje pierwszy półfinał show Destination Eurovision, w którym zmierzy się ze sobą dziewięciu mniej lub bardziej doświadczonych artystów. Jedynie najlepsza czwórka awansuje do finału. Kim są szczęśliwcy, którzy powalczą o wyjazd do Lizbony?

Półfinały widowiska, w których adeptów sztuki wokalnej będą oceniali jurorzy, nagrane zostaną wcześniej, bo już 8 i 9 stycznia 2018 roku. Ich emisja nastąpi odpowiednio 13 i 20 stycznia. Prawdopodobne jest zatem, że ich wyniki trafią do sieci już niebawem, tak jak było to w przypadku listy uczestników widowiska.

Nadawca France 2 ujawniał stawkę konkursową od kilku dni. Przygotowano krótkie filmiki o każdym z uczestników, które zawierają jednocześnie fragmenty utworów, z którymi powalczą oni o wyjazd do stolicy Portugalii. Oto oni (konkursowych propozycji można wysłuchać, klikając na pseudonim wykonawcy lub tytuł piosenki)!

Pod tym pseudonimem ukrywa się Malory Legardinie, jeden z najbardziej znanych wokalistów w stawce. To australijsko-kanadyjski piosenkarz i kompozytor, który po dwóch latach pobytu w kraju kangurów wrócił niedawno do Francji. Sam skomponował utwór i napisał do niego tekst. Jest to ballada, w której ważną rolę odgrywa fortepian. Do tej pory Malo wydał dwa albumy: The Old Way w 2011 roku oraz drugi, już pod skrzydłami wytwórni, zatytułowany Be/Être (na początku 2017 roku). W tym samym czasie światło dzienne ujrzał jego singiel I Believed. Swobodnie posługuje się językiem francuskim oraz angielskim.

Ma 23 lata i do tej pory wydała jedną EPkę (w 2016 roku), na której znalazły się cztery utwory: Emotional, I Say Love, Flying Kisses i Silence. Mieszkała m.in. w Gujanie Francuskiej, zaś obecnie studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną w Marsylii. Jej największą idolką jest Taylor Swift. Piosenki, które tworzy, utrzymane są w stylistyce elektropopowej, swobodnie posługuje się w nich również językiem francuskim oraz angielskim. Jest podopieczną Believe Records, zaś jej producent to Antoine Essertier.

W półfinale selekcji wykona utwór popularnego w kraju nad Sekwaną rapera Maitre Gims oraz doskonale znanej tamtejszej publiczności artystki Vitaa. Tak naprawdę nazywa się Lucas Bennici. Choć jego konkursowa piosenka śpiewana jest po francusku, tytuł nawiązuje do języka włoskiego. To ukłon w stronę moich korzeni, przekonuje Louka. Warto nadmienić, że młody wokalista nie współpracuje z Maitrem Gimsem po raz pierwszy: w zeszłym roku podpisał kontrakt z wytwórnią płytową rapera. Ten czuwał również nad jego debiutanckim singlem Gamin (prawie pół miliona odtworzeń w serwisie Youtube).

Antoine Barrau, bo tak naprawdę się nazywa, w The Voice of France 3 (w tym samym sezonie, co reprezentant Francji z 2016 roku, Amir, który zajął wówczas w finale widowiska trzecie miejsce) był w drużynie Garou, który w tym roku poprowadzi wszystkie części selekcji. Dotarł do odcinków na żywo, odpadł tuż przed finałem. Sam skomponował swój utwór i napisał do niego tekst. Jest to piosenka o… podróżach. Nic dziwnego! Autor ma ich na koncie wiele. Studiował zarządzanie biznesem w Ottawie w Kanadzie, a później mieszkał w Słowenii, gdzie próbował swoich sił w muzyce elektronicznej. Na początku 2017 roku wydał album Jouons, który zawiera duet z francuską legendą filmową i nominowaną do Oscara aktorką Catherine Deneuve. Pochodzi z niego również utwór Des Conséquences, który do tej pory w serwisie Youtube został wyświetlony prawie pół miliona razy.

Wystąpiła w szóstej edycji The Voice of France, w której znalazła się w drużynie Zazie (zresztą współkompozytorki jej konkursowego utworu). Dotarła do odcinków live, jednak odpadła w pierwszym z nich. Obecnie intensywnie koncertuje, także w Kanadzie, Belgii i Niemczech. Podpisała kontrakt z Warner Music France, zatem śmiało można stwierdzić, że niebawem wyda debiutancki krążek. Jak sama podkreśliła w krótkim filmiku, muzyką przełamuje wrodzoną nieśmiałość, zaś jeśli chodzi o Eurowizję, szczególnie ważne jest dla niej przesłanie tolerancji, które niesie Conchita Wurst.

To duet damsko-męski złożony z Emilie Satt i Jeana-Karla Lucasa. Na scenie obecni są od 2013 roku. Do tej pory wydali jeden album, zatytułowany Tandem (listopad 2016). Na co dzień wykonują muzykę elektropopową. W półfinale (a być może także w finale) zaprezentują piosenkę Mercy, która niesie przesłanie dotyczące nadziei. Opowiada ona prawdziwą historię małej dziewczynki urodzonej na pokładzie … SOS MEDITERRANEE France [grupa, która działa na rzecz ratowania ludzi w niebezpieczeństwie na Morzu Śródziemnym – przyp. red.] w marcu, gdy jej matka uciekała przed wojną w swoim kraju. To piosenka, która jest dla nas szczególnie ważna. Utwór ma pozytywne przesłanie i pokazuje, że zawsze istnieje nadzieja, nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się stracone. W tworzeniu muzyki najważniejsze są dla tego sympatycznego duetu emocje. 

Również wziął udział w The Voice of France, a dokładniej w piątej edycji, która odbywała się wiosną 2016 roku. Znalazł się w drużynie Miki. Naprawdę nazywa się Clément Bighelli i do tej pory wydał jedną EPkę, zatytułowaną Un matin d’hiver (2017 rok). W zeszłym miesiącu światło dzienne ujrzał natomiast jego singiel La baie d’Agonda. Swobodnie posługuje się zarówno językiem francuskim, jak i angielskim. Udział w Eurowizji to dla niego ogromne wyzwanie. Swoją muzyką chce natomiast przełamywać bariery.

Wiadomo o niej niewiele poza tym, że wykona utwór nawiązujący do klasycznych francuskich chanson, który jest osadzony w klimacie filmowym. Pracowaliśmy nad nim bardzo ciężko z moją supergrupą Jules Jaconelli, Barbarą Barbarą i Tomislavem Matosinem, dziękuję, dziękuję Wam za przeżycie tego szalonego doświadczenia u mego boku, napisała podekscytowana na Facebooku. Podkreśliła, że nie może doczekać się wykonania piosenki na żywo.

To pięcioosobowa grupa soulowa, w której skład wchodzą Eddy, Kay, Malcolm, Opé i Tiery. Doświadczenie sceniczne zdobywali głównie w chórach gospelowych, zaś do ich największych muzycznych inspiracji należą Stevie Wonder, Marvin Gaye, the Jackson 5 i Diana Ross and the Supremes. Obecnie przygotowują debiutancki album.

Zasady głosowania w trakcie Destination Eurovision będą następujące: widzowie zostaną zaangażowani w wybór reprezentanta Francji dopiero w finale. W półfinałach o tym, który z dziewiątki chętnych przejdzie do finału, zdecyduje jury. Prawdopodobnie (choć informacje są sprzeczne) w obu półfinałach zagłosuje zarówno międzynarodowe, jak i krajowe gremium. W skład tego pierwszego wejdą Olga Salamaha z Białorusi, Nicola Caligiore z Włoch oraz doskonale znany fanom Eurowizji Christer Bjorkman ze Szwecji. W skład pierwszego natomiast Isabelle Boulay, Christophe Willem i Amir (Eurowizja 2016). W finale do tego grona dołączą także przedstawiciele takich krajów, jak Armenia, Bułgaria, Finlandia, Islandia, Izrael, Szwajcaria oraz Rosja. To oni, wraz z telewidzami, stosunkiem głosów 50:50, wskażą następcę Almy w Konkursie Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbędzie się w Lizbonie.

Zdjęcie: Facebook: Eurovision France, France 2

Źródło: Facebook: Eurovision France, esctoday.com, Wiwibloggs, Youtube, Eurovoix.com

Exit mobile version