Europejska Unia Nadawców (EBU), organizator Konkursu Piosenki Eurowizji, ujawniła skład zespołów sędziowskich, których głosy w 50% zadecydują o zwycięstwie w tegorocznej Eurowizji. W polskim jury m.in. Michał Szpak.

Głosy od jury to 50% ostatecznej punktacji w Konkursie Eurowizji. W każdym państwie uczestniczącym w rywalizacji wybierany jest 5-osobowy skład sędziowski. Jego członkowie musza być profesjonalistami w branży muzycznej, czyli np. wokalistami, kompozytorami czy producentami. Muszą mieć skończone 16 lat w dniu głosowania, nie mogli być członkami eurowizyjnego jury w poprzednich 2 latach, powinni być mieszkańcami kraju, w którym głosują, oraz nie mogą być powiązani z żadną piosenką ani żadnym artystą Eurowizji 2018.

O składzie jury w każdym państwie decyduje nadawca telewizyjny, odpowiedzialny za uczestnictwo w Eurowizji. W Polsce jest to Telewizja Polska (TVP). Członkowie jury są następnie weryfikowani i zatwierdzani przez EBU. W tym roku w skład polskiego zespołu sędziowskiego wchodzą:

  • Dorota Szpetkowska – dziennikarka i reżyserka telewizyjna, przewodnicząca jury
  • Michał Szpak – wokalista, reprezentant Polski podczas Eurowizji 2016
  • Natalia Szroeder – wokalistka, uczestniczka Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2016, zasiadała w jury podczas Eurowizji 2015
  • Sławomir Uniatowski – wokalista, uczestnik Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2006
  • Michał Grott – muzyk, kompozytor, producent

Jury ocenia eurowizyjne piosenki oglądając satelitarną transmisję prób generalnych. O tym, jak ich rankingi zamieniają się w punkty przyznawane podczas Eurowizji, można przeczytać tutaj. Nad procesem głosowania czuwają notariusze oraz niezależni obserwatorzy EBU. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, np. prób wpływania jednego członka jury na pozostałych, punkty od jury z danego kraju mogą zostać unieważnione.

Ponieważ Polska bierze udział w 2. Półfinale Eurowizji 10 maja, zatem polskie jury będzie głosować podczas próby generalnej do niego, 9 maja. Poza 18 państwami uczestniczącymi w 2. półfinale punkty przydzielą wówczas także Francja, Niemcy i Włochy.

W tym roku swoje noty przyzna w sumie 215 jurorów – po 5 przypadających na 43 uczestniczące państwa. W każdym kraju jest jednak jeszcze juror rezerwowy, gdyby któryś z oficjalnie wybranych nie mógł oddać głosów. Najmłodszym członkiem jury jest 16-letni Karl Killing z Estonii, a najstarszą 74-letnia Zdenka Kovačiček z Chorwacji. Średnia wieku wszystkich jurorów to 40.8 lat, kobiety stanowią 47.4%, a mężczyźni 52.6%.

Źródła: eurovision.tv, fot.: TVP.

Poprzedni artykuł[relacja na żywo] Eurowizja 2018 – 2. dzień prób
Następny artykuł[relacja na żywo] Eurowizja 2018 – 3. dzień prób
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...