Litewski nadawca LRT podał właśnie pierwsze informacje dotyczące preselekcji do przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie! Jak będzie przebiegać proces wyboru kolejnego reprezentanta Litwy?

   Format litewskich selekcji ulegnie nieznacznej zmianie – zostaną one nieco skrócone. Jednak wierni fani wielotygodniowych zmagań, do których przyzwyczaili nas Litwini mogą spać spokojnie, bo Telewizja LRT podaje, że wybór reprezentanta będziemy śledzić przez aż 8 tygodni. Poza tym wiele może się jeszcze zmienić, ponieważ w ubiegłym roku początkowo również zapowiadano 8-tygodniowy maraton, a ostatecznie przedłużono go do 10 tygodni.

   Telewizja LRT rozpoczęła właśnie przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji. Swoje aplikacje mogą nadsyłać zarówno soliści, zespoły jak i kompozytorzy. Warunkiem koniecznym jest obywatelstwo litewskie kandydata. Nabór zostanie zakończony 1 grudnia 2016. Następnie, do dnia 5 grudnia 2016 jurorzy wybiorą ostatecznie 40 uczestników, którzy zaprezentują się podczas koncertów na żywo. Podobnie jak w ubiegłym roku zostaną oni podzieleni na dwie grupy. Pierwsza będzie składać się z wykonawców, którzy zgłosili się do LRT z własnym utworem, a druga – z muzyków, którym litewski nadawca sam dobierze piosenki spośród zgłoszeń nadesłanych przez kompozytorów.

   A kto być może będzie miał szansę zostać następcą Donny’ego Montell’a? Portal Eurodiena.lt podaje, że wstępnie chęć uczestnictwa w preselekcjach wyrazili Sasha Son (ESC 2009), Vilija Mataciunaite (ESC 2014), Ruslanas Kirilkinas i Neringa Siaudikyte (ostatnia dwójka znana z preselekcji do ESC 2016). Na razie z ponownej walki o ESC rezygnują na pewno reprezentanci z 2015 roku czyli Monika Linkyte i Vaidas Baumila. Aiste Pilvelyte, która o bilet na Eurowizję starała się aż 9 razy (i nigdy nie wygrała) też na razie chce odpocząć od tego tematu.

   Przypomnijmy tegorocznego reprezentanta Litwy Donny’ego Montell’a, który z utworem I’ve been waiting for this night wprowadził swój kraj do finału Eurowizji i w ostatecznej klasyfikacji zajął 9 miejsce zdobywając 200 pkt (104 pkt od jury i 96 pkt od widzów):

Źrodło: esckaz.com, eurodiena.lt, wiwibloggs.com; Foto: wiwibloggs.com