Choć San Marino jest najmniejszym państwem, które stanie do rywalizacji w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, do wyboru reprezentanta podeszło z rozmachem. W lutym i marcu zostaną przeprowadzone preselekcje narodowe. Znamy szczegóły regulaminu, który pomoże wyłonić następcę Valentiny Monetty i Jimmie`ego Wilsona.
Pod koniec grudnia poznaliśmy personalia 11 artystów zakwalifikowanych do preselekcji narodowych w San Marino. W ostatnich tygodniach wokaliści, którzy powalczą o bilet do Lizbony, nagrywali filmiki na Słowacji oraz ćwiczyli pisanie tekstów piosenek w Austrii. Na preselekcje narodowe będą składały się trzy koncerty, pierwsze dwa zostaną wcześniej nagrane, jednak nadawca publiczny nie będzie ich nijak udoskonalał. Stacja SMRTV zamierza wyemitować je 9 i 16 lutego. Finał preselekcji narodowych w San Marino odbędzie się 3 marca, koncert będzie transmitowany na żywo.
Artyści, którzy powalczą o bilet do Lizbony, wzięli udział w warsztatach pisania piosenek w Austrii, wraz z uznanymi twórcami komponowali utwory dla siebie i innych wokalistów. W trakcie dwóch pierwszych koncertów, które zostaną wcześniej nagrane, jury będzie oceniało wersje akustyczne poszczególnych piosenek. Pod koniec drugiego odcinka profesjonaliści wybiorą po jednej piosence dla każdego artysty. Pełną wersję poszczególnych utworów poznamy w trakcie finału na żywo zaplanowanego na 3 marca.
Tegoroczny reprezentant San Marino zostanie wybrany w trakcie wielkiego finału, o jego wyniku zadecydują widzowie i jurorzy. Po fali oskarżeń o oszustwo, które pojawiły się po etapie międzynarodowego głosowania w internecie, organizator postanowił ukrócić nieuczciwy proceder. W tym celu zamierza wcielić w życie dwa rozwiązania. Po pierwsze, za każdy głos oddany online trzeba będzie zapłacić 1 euro za pośrednictwem platformy Paypal. Po drugie, stosunek głosów widzów do jurorów nie został z góry zdefiniowany. Zależy on bowiem od łącznej liczby oddanych głosów.
Jeżeli zostanie oddanych mniej niż 50 000 głosów, głosowanie widzów będzie stanowiło 10% ogólnej liczby głosów
Jeśli zostanie oddanych powyżej 50 000 głosów, ale ich łączna liczba nie przekroczy 100 000, głosowanie publiczności będzie miało wartość 20% ogólnej puli głosów
Jeżeli widzowie oddadzą od 100 000 do 200 000 głosów, ich wkład w końcowy rezultat wyniesie 30%
Przy 200 000 – 250 000 głosów punktacja publiczności będzie stanowiła 40% końcowego rezultatu
Dopiero przy ponad 250 000 głosów jury i widzowie będą mieli taką samą władzę (system 50 na 50).
Punktacja zostanie przyznana z wykorzystaniem systemu eurowizyjnego (12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1).
Rozwiązanie zaproponowane przez sanmaryńskiego nadawcę publicznego ma za zadanie wykluczyć sytuacje, w których zdeterminowani fani jednego artysty zafałszują wynik. Owszem, nadal mogą to zrobić, ale przyjdzie im za to zapłacić sporą kwotę liczoną w euro.
Wprowadzono także system inwestowania przez fanów w ulubioną piosenkę. Wpłacając pieniądze, można w przyszłości czerpać zyski z tantiem. Wniesione w ten sposób środki nie mają jednak wpływu na ostateczny wynik głosowania.
Pełne wersje utworów zakwalifikowanych do wielkiego finału zostaną opublikowane w wersji studyjnej już 23 lutego. Tego dnia też wystartuje głosowanie internetowe.
O miano tegorocznego reprezentanta San Marino na Eurowizji powalczą:
Camilla North (Norwegia)
Emma Sandstrom (Finlandia)
Franklin Calleja (Malta)
Giovanni Montalbano (Włochy)
Irol (San Marino)
Jennifer Besky (Niemcy)
Jessika (Malta)
Judah Gavra (Izrael)
Sara de Blue (Austria)
Sebastian Schmidt (Niemcy)
Tinashe Makura (Zimbabwe)
Źródło: Wiwibloggs.com
Fotografia: screen z serwisu YouTube