Jak donoszą greckie portale, nadawca ERT podjął dziś decyzję o terminie organizacji finału narodowego, który ma się odbyć w jednym ze studiów telewizji 16 lutego 2018 roku. Kto powalczy o reprezentowanie Grecji w stolicy Portugalii?

Jak informowaliśmy w zeszłym roku, ERT zwróciło się na początku października do największych wytwórni płytowych w kraju z prośbą o wytypowanie wykonawców, którzy mogliby reprezentować Grecję w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Warunkiem było stworzenie piosenki w języku narodowym oraz o brzmieniu charakterystycznym dla tego kraju. Ostatecznie do siedziby nadawcy spłynęło 20 zgłoszeń, spośród których specjalna komisja wytypowała pięć najlepszych. Byli to:

  • Areti Ketime
  • zespół Chorostalites
  • Duo Fina
  • Tony Vlahos
  • Gianna Terzi

Jednak publiczny nadawca dopuścił do właściwego finału narodowego trzy spośród pięciu kompozycji. Zaznaczono, że dwie, które odrzucono (wykonywane przez Tony’ego Vlahosa i duet Duo Fina miały co prawda grecki tekst, ale brakowało w nich brzmień charakterystycznych dla tego kraju).

Po rozmowach z wytwórniami, które miały zobowiązać się do pokrycia kosztów uczestnictwa reprezentanta Grecji w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji (m.in. produkcja teledysku, trasa promocyjna, sam występ w Lizbonie), w stawce pozostało trzech wykonawców:

  • Areti Ketime, która zaśpiewa Min ksehnas ton ilio (ang. Do not forget the sun)

  • zespół Chorostalites, który wykona Apo tin Thraki eos tin Kriti (ang. From Thrace to Crete)

  • Gianna Terzi To oneiro mou (ang. My dream)

Jak podał dziennikarz Grigoris Melas, związany z serwisem Newsit.gr, dzisiaj komitet organizacyjny ERT ds. Eurowizji ustalił, że finał preselekcji odbędzie się w piątek 16 lutego, w ERT Studios w Katehaki.

Z kolei w przyszłym tygodniu będzie miało miejsce spotkanie z przedstawicielami wytwórni płytowych, aby określić ramy prawne współpracy tychże z publicznym nadawcą. Dotyczyć one będą przede wszystkim pokrycia kosztów związanych z uczestnictwem w Konkursie Piosenki Eurowizji w przypadku wygranej podopiecznego. Co ciekawe, spotkanie to miało odbyć się już w najbliższy czwartek, ale jeden z rzeczników będzie w tym czasie za granicą.

Finał grecki będzie transmitowany na żywo na antenie ERT1. Prezentacja piosenek nastąpi przed finałem narodowym (być może już w przyszłym tygodniu, gdy nadawca podpisze stosowne dokumenty ze wszystkimi wytwórniami). Zostanie ona zrealizowana za pomocą filmików, które kilka dni temu nakręciła ekipa ERT. Są one utrzymane w jednakowej estetyce, aby szanse wszystkich uczestników były równe – to praktyka, którą nadawca grecki stosował w poprzednich latach, m.in. w 2007 czy 2015 roku. Wideoklipy zostaną zapewne zamieszczone na stronie ERT oraz w serwisie Youtube.

Decyzję o tym, kto wygra preselekcje i zostanie następcą Demy, podejmą w 100% widzowie za pomocą systemu audiotele.

Źródło: Newsit.gr, Infegreece.gr, ERT
Fot. Infegreece.gr