Według najnowszych doniesień, długo oczekiwane selekcje do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji we Francji wystartują 13 stycznia 2018 roku o 20:55 na kanale France2. Kto w nich wystąpi?

Kandydatów do wyjazdu do Lizbony będzie w pierwszym półfinale oceniało trzyosobowe krajowe jury, w skład którego wejdą Isabelle Boulay, Christophe Willem i Amir (Eurowizja 2016), zaś prowadzącym trzy części show będzie doskonale znany także nad Wisłą Garou!

Przypomnijmy, że według ustaleń, które przekazywaliśmy wcześniej, w ramach preselekcji, które we Francji odbędą się pod hasłem Destination Eurovison, odbędą się dwa półfinały oraz finał. Wedle wszelkich wskazań, reprezentant kraju nad Sekwaną zostanie wybrany w sobotę 27 stycznia. Należy jednak zaznaczyć, że na żywo wyemitowany zostanie jedynie finał selekcji: dwa półfinały, w których kandydatów oceniać będą jurorzy, mają być nagrane 8 i 9 stycznia 2018 roku.

Przypomnijmy, że poza jury, głos będą mieli również telewidzowie (ale jedynie w finale), zaś w drugim półfinale adeptów sztuki wokalnej oceniać będzie międzynarodowe gremium, w skład którego wejdą m.in. Olga Salamaha z Białorusi, Nicola Caligiore z Włoch oraz doskonale znany fanom Eurowizji Christer Bjorkman ze Szwecji. W finale do tego grona dołączą także przedstawiciele takich krajów, jak Armenia, Bułgaria, Finlandia, Islandia, Izrael, Szwajcaria oraz Rosja. To oni, wraz z telewidzami, stosunkiem głosów 50:50, wskażą następcę Almy w Konkursie Piosenki Eurowizji.

W walce o wyjazd do Lizbony weźmie udział 18 utworów (choć początkowo zakładano, że będzie ich jedynie 16, jednak z uwagi na wysoki poziom nadesłanych piosenek, liczbę tę zwiększono o dwie jednostki) z 1500 nadesłanych do siedziby stacji. Do finału z każdego półfinału awansują po cztery utwory, zatem o wyjazd do stolicy Portugalii powalczy ośmiu artystów. Wiadomo, że za utworami konkursowymi stoją uznani na krajowym rynku muzycznym artyści, tacy jak Zazie, Vitaa, Grand Corps Malade czy Maitre Gims. Zaprezentowane w stawce piosenki mają być, wedle słów osób zaangażowanych w projekt, zróżnicowane, zaś ich jakość przełoży się na wysokim poziom preselekcji.

Przypomnijmy, że Francja ostatni raz w Konkursie Piosenki Eurowizji tryumfowała w 1977 roku (choć 13 lat później reprezentantka kraju nad Sekwaną zremisowała z przedstawicielką Szwecji, Carolą. Jednak zgodnie z ówczesnym regulaminem, liczba otrzymanych dziesiątek (obie panie uzyskały tyle samo dwunastek) zdecydowała o zwycięstwie Szwedki).

Fot. France 2

Źródło: 20minutes.fr, Patrick Strouk, Profil na Facebooku: Let’s talk about ESC