W 2016 r., zgodnie z tradycją, reprezentanta Belgii na Konkurs Piosenki Eurowizji wskaże nadawca flamandzki – VRT. W listopadzie podano do wiadomości publicznej nazwiska piątki szczęśliwców, którzy powalczą o bilet do Sztokholmu. Teraz poznaliśmy także nazwiska ekspertów, którzy będę udzielali piątce kandydatów dobrych rad. Wśród nich wiele osobistości ze świata Eurowizji!

Za udział Królestwa Belgii w Konkursie Piosenki Eurowizji są odpowiedzialni dwaj nadawcy, którzy wymieniają się co roku organizowaniem selekcji bądź wewnętrznym wskazaniem reprezentanta. To stacje VRT – nadawca flamandzki (nadający w języku niderlandzkim) oraz RTBF – nadawca waloński (nadający w języku francuskim). Jedyne jak dotąd zwycięstwo tego kraju ma na swoim koncie stacja RTBF: chodzi oczywiście o tryumf Sandry Kim w Bergen w 1986 r. Do tej pory pozostaje ona najmłodszą zwyciężczynią Konkursu Piosenki Eurowizji w historii (gdy wystąpiła na eurowizyjnej scenie, miała zaledwie 13 lat) i tytuł ten zachowa zapewne już na zawsze, bowiem zgodnie z nowym regulaminem, dolna granica wieku, jeśli chodzi o udział w konkursie, wynosi 16 lat ukończonych najpóźniej w dniu konkursu.

https://www.youtube.com/watch?v=akMqfNmBjzY

Nie od dziś wiadomo, że dwaj nadawcy rywalizują ze sobą, jeśli chodzi o osiągane na Eurowizji wyniki. A te od początku nowego tysiąclecia są korzystniejsze dla nadawcy francuskojęzycznego: na 8 startów wykonawcy przez niego wysyłani dwa razy awansowali do finału (12. miejsce w 2013 r. i 4. w tegorocznym konkursie) oraz raz znaleźli się w TOP3 Eurowizji – Urban Trad w 2003 r. Z kolei najwyższe miejsce nadawcy VRT to 6. Toma Dice’a w 2010 r. (który w świadomości wielu polskich fanów zapisze się jako były chłopak Weroniki Bochat, towarzyszącej na scenie w Oslo w chórkach Marcinowi Mrozińskiemu). Nie jest więc tajemnicą, że stacja flamandzka ma apetyt na sukces…

W tym celu nadawca postawił na młodych i nieznanych szerszej publiczności wykonawców. W jednym z listopadowych odcinków Peter Van de Veire Show na antenie radia MNM ogłoszono ich nazwiskach. O honor bronienia barw belgijskich w stolicy Szwecji powalczą:

 • Adil Aarab (25 lat)
 • Amaryllis Uitterlinden (32)
 • Astrid Destuyver (23)
 • Laura Tesoro (19)
 • Tom Frantzis (24)

Poniżej prezentujemy próbkę możliwości wokalnych wyselekcjonowanych kandydatów:

https://www.youtube.com/watch?v=_o5HpyLLGZ0

Ogłoszono również, że finał selekcji, w którym poznamy zarówno reprezentanta, jak i piosenkę, która wybrzmi w barwach Belgii w Szwecji, odbędzie się 17 stycznia. Decyzję o tym, kto pojedzie do Sztokholmu podejmą widzowie oraz międzynarodowe jury z 10 różnych krajów w stosunku 50 do 50. Finał poprzedzą dwa koncerty: 3 stycznia, w którym kandydaci zaprezentują swoje możliwości wokalne, sceniczną prezencję oraz artystyczną osobowość oraz 10 stycznia, podczas którego usłyszymy konkursowe propozycje. Wszystkie koncerty poprowadzi Peter Van de Veire, który pełnił honory gospodarza również podczas selekcji w 2012 i 2014 r.

Poznaliśmy również 6 ekspertów, którzy obędą pomagali kandydatom w jak najlepszym przygotowaniu się do występów w trakcie trzech tygodni selekcji. Oto oni:

 • Stijn Kolacny – dyrygent żeńskiego belgijskiego chóru Scala (pojawi się w pierwszym odcinku show 3. stycznia)
 • Alexander Rybak – zwycięzca Eurowizji 2009 (również pojawi się w pierwszym odcinku Eurosongu)
 • Tom Helsen – belgijski artysta (zobaczymy go w drugim odcinku show 10 stycznia)
 • Beverly Jo Scott – autorka słów do tegorocznego Rhythm Inside (również będzie doradzała kandydatom w drugim odcinku show)
 • Hadise – turecka reprezentanta z 2009 r. (pojawi się w finałowym odcinku)
 • Christer Björkman – szef delegacji szwedzkiej, uczestnik Eurowizji 1992, producent Eurowizji 2013 i 2016 i supervisor preselekcji Melodifestivalen (także będzie doradzał w finałowym odcinku show).

Eksperci nie będą mieli prawa głosu, a w ich gestii będzie jedynie udzielanie rad uczestnikom selekcji.

Jeśli ktokolwiek z czytelników naszego portalu będzie przebywał w Belgii podczas sezonu preselekcyjnego, może wysłać prośbę o otrzymanie biletów, aby zobaczyć show na żywo. Więcej informacji pod tym adresem.

Fot. Belgijscy finaliści (od lewej do prawej): Adil, Amaryllis, Astrid, Laura i Tom (Autor: Joost Joossen – VRT)

Źródło: esctoday.com, wikipedia, inf. własne