Dzisiaj telewizja YLE przedstawiła uczestników fińskich selekcji Uuden Musiikin Kilpailu 2014. Podczas specjalnej konferencji prasowej zostały przedstawione sylwetki wykonawców oraz skróty piosenek.

Krista Siegfrids, która wygrała UMK 2013 jest najlepszym przykładem, że ta formuła się sprawdza. Oprócz wyboru reprezentanta na Konkurs Eurowizji, celem UMK jest znalezienie nowej muzyki, która nie jest spotykana na fińskim rynku. Wokalistka dzięki zwycięstwu w UMK zdobyła kontrakt z dużą wytwórnią, jej utwory są grane w radiach. Dodatkowo Krista była trenerką w fińskiej wersji The Voice Kids.

W samo południe (czasu środkowoeuropejskiego), prowadzący Anne Lainto i Ile Uusivuori zaprezentowali wykonawców, którzy powalczą o bilet do Kopenhagi. Po występach przed jury oraz koncertami półfinałowymi z 12 uczestników pozostanie 8, która stanie w szranki 1 lutego w Barona Aarena w Espoo.

Jak przystało na selekcje, które skupiają swoją uwagę na nowych twarzach, w fińskim UMK pojawią się mniej znani wykonawcy, którzy będą mieli okazję zaprezentować swoją twórczość szerzej publiczności. W stawce znajdziemy aż trzech uczestników popularnego show The Voice of Finland – Lauriego Mikkolę, Dennisa Fagerströma oraz Lili Lambert. Pojawią się też wykonawcy, którzy reprezentują muzykę miejską – Jasmin Michaela i Hanna Sky.  Zobaczymy pop-punkową grupę MadCraft, wzorujących się na Muse i 30 seconds to Mars Softengine czy połączenie muzyki pop-rockowej i hip hopu w postaci formacji MAKEA W stawce znalazły się także zespoły, które wpisują się w obecne, hipsterskie trendy – Hukka ja Mama czy MIAU. Nie zabraknie muzyki tanecznej, którą wykona młoda Clarissa. Najbardziej znany z całej stawki –  Mikko Pohjola zaprezentuje się w klimatach akustycznych. Warto dodać, że piosenka Mikko została napisana przez Jukkę Immonena, autora – Love Kills (Belgia 2013). Immonen w tym roku po raz trzeci będzie pomagać wykonawcom w remasterowaniu utworów.

Oto lista wszystkich uczestników:

1. Clarissa feat. Josh Standing – Top Of The World (Paul Oxley, David Neisser, Christian Rabb, Annette Lundell, Joshua Standing)

2. Dennis Fagerström – My Little Honey Bee (Dennis Fagerström, Michael James Down, Niklas Hast, Andreas Anastasiou, Primoz Poglajen)

3. Hanna Sky – Hope (Hanna Sky)

4. Hukka Ja Mama – Selja (Lasse Hukka)

5. Jasmin Michaela – Kertakäyttösydän (Mikko Kierikki, Jasmin Michaela, Jutta Annala, Johanna Viksten)

6.  Lili Lambert – Let Me Take You There (Lili Lambert, Joonas Kaikko, Lasse Piirainen)

7. Lauri Mikkola – Going Down (Lauri Mikkola)

8. Madcraft – Shining Bright (Tom Nuorivaara, Juho Rinne, Jesse Mäläskä, Otto Uotila)

9. Makea – Painovoima (Makea)

10. Miau – God/Drug (Anu Kaukola, Henna Juvonen)

11. Mikko Pohjola – Sängyn Reunalla (Mikko Pohjola)

12. Softengine – Something Better (Topi Latukka, Henri Oskár)

Skrótów piosenek można posłuchać tutaj klikając na poszczególnego wykonawcę (sekcja kilpailijat).

źródlo: yle.fi

 

5 KOMENTARZE