Mówi się, że historia lubi się powtarzać. Coś w tym jest, skoro francuski oddział OGAE już drugi rok z rzędu był gospodarzem OGAE Song Contest 2016, a naszą propozycją konkursową był ponownie utwór Sylwii Grzeszczak. I nadal jesteśmy w pierwszej dziesiątce stawki!

W OGAE żyjemy Eurowizją właściwie przez cały rok. Sprawdzamy, jak się mają eurowizyjni i preselekcyjni artyści podglądając jednocześnie twórczość tych, którzy mogliby naszym zdaniem zgłosić chęć udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Organizując przeróżne plebistyty nie tylko dobrze się bawimy – sprawdzamy w ten sposób zainteresowanie danym artystą wśród zagranicznych fanów. Oprócz OGAE Song Contest realizowane są również takie konkursiki jak OGAE Video Contest czy OGAE Second Chance Contest. Nagrodą dla zwycięskiego klubu w każdym z tych wyżej wymienionych jest przysłowiowa „marchewka”, czyli możliwość organizacji głosowania w następnej edycji Konkursu. Przypomnijmy, że tegoroczną zwyciężczynią „Eurowizji Drugiej Szansy” jest Margaret z utworem „Cool Me Down„, a więc to na nas spocznie obowiązek przewodniczenia Konkursem w przyszłym roku.

OGAE Song Contest jest corocznym kompasem tego, co dzieje się na rodzimych rynkach muzycznych. Wystawiane są w nim utwory, które zostały singlami w bieżącym roku. W tej edycji brało udział 28 oddziałów OGAE. Biorąc pod uwagę sukces Polski w poprzedniej edycji wydarzenia postanowiliśmy wystawić ponownie utwór Sylwii Grzeszczak. Niestety, dla nas „Tamta Dziewczyna” nie zdołała poprawić najlepszego rezultatu w historii startów pod egidą OGAE Polska – w zeszłym roku „Kiedy tylko spojrzę” zajęło 3. miejsce. Dziś musimy zadowolić się 9. pozycją, uzyskując jedynie 61 punktów. Taką ilość zawdzięczamy przede wszystkim tak zwanym „małym punktom” – na najwyższe noty zdecydowały się jedynie oddziały z Ukrainy (12 punktów) oraz Turcji (10 punktów).

Patrząc jednak na pierwszą dziesiątkę zestawienia, nie wypada mówić o jakiejś katastrofie. Podium otwiera bowiem brytyjska propozycja od Adele. „Hello” otrzymało 222 punktów. Zwycięzcą okazał się były wokalista Urban Lights, a zarazem osoba, która w ostatnim czasie robi furorę nie tylko wśród polskich fanów. Mowa tutaj o Alvaro Solerze, który dzięki utworowi „Sofia„, będący jednym z trzech dodatków na międzynarodowej wersji jego debiutanckiego albumu „Eterno Agosto” dosłownie o włos pokonał propozycję Delty GoodremWings„.

Oto pierwsza dziesiątka OGAE Song Contest 2016. Pełne wyniki są dostępne na specjalnej podstronie, przygotowanej przez naszych przyjaciół i tegorocznych gospodarzy przedsięwzięcia, OGAE Francja.

1. Hiszpania: Alvaro Soler – Sofia (234 punktów)
2. Australia: Delta Goodrem – Wings (231 punktów)
3. Wielka Brytania: Adele – Hello (222 punktów)
4. Francja: Amir – On Dirait (172 punktów)
5. Irlandia: Enya – Echoes Of Rain (95 punktów)
6. Grecja: Helena Paparizou – Misi Kardia (89 punktów)
7. Włochy: Francesco Gabbani – Amen (87 punktów)
8. Węgry: Kati Wolf – Szabadnak Lenni (86 punktów)
9. Polska: Sylwia Grzeszczak – Tamta Dziewczyna (61 punktów)
10. Dania: Rasmus Seebach – Farlig (44 punktów)
10. Niemcy: Oonagh feat. Oomph! and Santiano – So still mein Herz (44 punktów)

To już szóste zwycięstwo hiszpańskiej propozycji, od czasu organizacji pierwszej edycji zabawy w 1986 roku. Tym samym kraj wyrównuje rezultat Francji. Ubiegłoroczne „Andalouse” od Kendji Giraca również okazał się szóstą piosenką Francuzów, która uzyskała pierwsze miejsce. Żeby było jeszcze zabawniej, ostatni raz Hiszpanie cieszyli się z sukcesu w 2013 roku, kiedy to piosenką „Te desperate” zwycięstwo wywalczyła dla nich… Pastora Soler.

Źródło: OGAE Francja
Zdjęcie: kadr z teledysku „Kiedy tylko spojrzę”, reż. Kamil Przybylak, Dominik Grabowski