Telewizja gruzińska pokazała projekt eurowizyjnej sceny, która w listopadzie stanie na terenie Pałacu Olimpijskiego w Tbilisi. Przypominamy też wszystkie piosenki, które wybrano już na 15. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2017!

W Tbilisi odbywa się spotkanie delegacji eurowizyjnych. Podczas zebrania Gruzini pokazali zebranym projekt sceny konkursowej. Scena będzie dość dobrze odzwierciedlać aktualne logo Eurowizji Junior. Będzie składać się z promieni, oświetlanych w kolorach tęczy i skierowanych tak, by w ich centrum znalazł się każdy z młodych uczestników konkursu. Scena stanie w listopadzie na terenie Pałacu Olimpijskiego w Tbilisi.

W Europie trwa proces wyboru reprezentantów i piosenek na Eurowizję Junior 2017. Polacy mają to już za sobą – 1 października jurorzy i widzowie zdecydowali, że do Tbilisi poleci Alicja Rega (ur. 2003) z utworem Mój dom, do którego muzykę i słowa napisał Marek Kościkiewicz, a aranżację wykonał Tomasz Filipczak.

Oto preselekcyjny występ Alicji Regi, który z kanału JuniorEurovision na YouTube obejrzano już ponad 77 tys. razy.

Tylko trzech sąsiadów Polski startuje w tegorocznej Eurowizji Junior. Białoruś reprezentuje Helena Meraai (ur. 2003), której ojciec pochodzi z Syrii. Wokalistka wykona piosenkę I Am the One. Z kolei Ukraińcy zdecydowali, że do Tbilisi poleci Anastasija Baginska (ur. 2005), która dziś opublikowała teledysk do nowej wersji swojego utworu pt. Don’t Stop. Dla Rosji zaśpiewa Polina Bogusewicz (Polina Bogusevich; ur. 2003), która zaprezentuje piosenkę Wings, do której powstał już profesjonalny teledysk. Wschodniosłowiańskie propozycje na Eurowizję Junior znajdziecie poniżej:

Pozostańmy w regionie Słowian i przesuwamy się na południe. Serbię na Eurowizji Junior 2017 reprezentować będzie duet złożony z Iriny Brodić i Jany Paunović. Wspólnie wykonają utwór Ceo svet je naš. Dla Macedonii zaśpiewa Mina Blažev (ur. 2003), której piosenka Dancing Through Life zaprezentowana zostanie po raz pierwszy 8 października o 18:30.

https://www.youtube.com/watch?v=tX9EJyWtfLs

W Eurowizji Junior wystartują też Malta i Cypr. Maltańczycy w ramach preselekcji narodowych zdecydowali, że ich reprezentantem będzie Gianluca Cilia (ur. 2007) z dynamicznym utworem Dawra tond. Dla Cypru zaśpiewa Nicole Nicolaou (ur. 2004), która wykona piosenkę pt. I wanna Be a Star, skomponowaną przez trzykrotnego reprezentanta kraju na „dorosłej” Eurowizji – Constantinosa Christoforu. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera utworu. Pewne jest, że 8 października poznamy brzmienie piosenki Speak Up! przygotowanej dla reprezentantki Australii, Isabelli Clarke (ur. 2004).

Reprezentantką Włoch została Maria Iside Fiore, która jest jedną z autorem swojej piosenki na Eurowizję Junior – Scelgo (My Choice). Do piosenki powstał teledysk. Włosi zapewnili sobie też zrozumienie w Europie i przygotowali angielskie tłumaczenie utworu. Holendrzy już 6 października zaprezentują pełną wersję piosenki My Love, napisaną dla Maxa Miesa (ur. 2004), Jannesa Heuvelmansa (ur. 2004), Nielsa Schlimbacka (ur. 2006) i Iana Kuypera (ur. 2005), czyli zespołu Fource.

W czwartek reprezentanta wybrali Portugalczycy, którzy wracają do konkursu po wielu latach przerwy. Preselekcje narodowe wygrała ulubienica widzów, Mariana Venâncio, która zdobyła 1. miejsce w televotingu i 2. u jurorów. Wokalistka wykona piosenkę pt. Youtuber, którą przygotowano specjalnie na konkurs i wykonywali ją wszyscy finaliści preselekcji.

Albania i Irlandia to jedyne kraje, które nie mają jeszcze swoich reprezentantów i wybiorą ich poprzez preselekcje narodowe. Finał Junior Fest w Tiranie był już dwukrotnie przekładany. Nowy termin finału to 14 października. Irlandczycy po raz trzeci zorganizują rozbudowane preselekcje narodowe, których emisja zaplanowana jest w listopadzie. Finał pokazany zostanie dopiero 19 listopada.

Na razie nie znamy jeszcze propozycji muzycznych z Zakaukazia, które jest w tym roku centrum Eurowizji Junior. Reprezentanta mają już Ormianie, w barwach Armenii wystąpi Misza (Misha; ur. 2008), aktualnie najmłodszy uczestnik tegorocznego konkursu. Nie wiadomo jeszcze, jaką piosenkę wykona w konkursie i kiedy odbędzie się jej premiera. Gospodarze konkursu, Gruzini stawiają na Grigola Kipszidze (Grigol Kipshidze; ur. 2005), jednak i w tym przypadku na razie nic nie wiemy na temat piosenki konkursowej.

Źródło: EBU, JuniorEurovision.tv, Wikipedia, fot.: EBU