Fot. TATYANA ZENKOVICH /PAP/EPA

Mamy to! Po 25 latach startów w eurowizyjnych konkursach wreszcie wygrywamy jeden z tych „właściwych”, śpiewanych wydarzeń. W niedzielę trofeum Eurowizji Junior 2018 trafiło do 13-letniej Roksany Węgiel z Jasła. Jak świat zareagował na zwycięstwo młodej Polki?

O triumfie „Roxie” poinformowało większość polskich portalów internetowych. Wśród nich można wymienić m.in. Onet, Wprost, Gazetę.pl, RMF, Radio Zet, ESKĘ, Plejadę.pl, Party, Interię, Vivę! czy Gazetę Wyborczą.

Co się tam pisze? Zwraca się uwagę na fakt, że Polska w głosowaniu jurorów zajęła dopiero siódme miejsce, a wygrała dzięki głosowaniu publiczności. Przypomina się, że utwór Anyone I Want to Be miał najwięcej wyświetleń na oficjalnym kanale ze wszystkich tegorocznych propozycji do Eurowizji Junior (ponad 2 miliony razy). Zaznacza się też, że Roksana występowała z ostatnią pozycją startową, a widzowie mogli głosować online. Wymienia się także twórców zwycięskiego Anyone I Want to Be (Maegan Cottone, Nathan Duvall, Cutfather, Peter Wallevik, Daniel Davidsen, Lanberry oraz Patryk Kumór), twórców występu Roxie (choreograf Tomasz Barański oraz reżyser Konrad Smuga) czy skład polskiego jury na Juniora (Majka Jeżowska, Damian Ukeje, Saszan, Alicja Janik oraz Monika Grigorian).

Jeśli chodzi o samą Eurowizję Junior – wspominano, że w konkursie zadebiutowały Kazachstan oraz Walia. Nie poświęcano zbyt wiele uwagi rywalom Roksany – wymienia się jedynie uczestników oraz przypomina, że najlepiej przez jurorów zostały ocenione Australia oraz Malta.

Według portalu Pudelek „Polsce co roku udaje się zając niezłe miejsce” na Eurowizji Junior, a jurorzy „uplasowali ją mniej więcej w połowie stawki”. Oba stwierdzenia nie są do końca prawdziwe. Nasz kraj niestety dwukrotnie zajął ostatnie miejsce (na pięć startów), potem zaś osiągaliśmy wyniki raczej średnie, a jurorzy uplasowali nas w tym roku na 7. miejscu na 20 startujących, co ciągle sprawia, że bliżej temu wynikowi do 1/4 niż połowy stawki.

Co ciekawe – w ankiecie na stronie Jastrząb Post na najlepszego polskiego reprezentanta wcale nie triumfuje Roksana Węgiel (22% głosów). Na pierwszym miejscu znajduje sie w tym momencie Alicja Rega (JESC 2017, 39%), zaraz za nią plasuje się Oliwia Wieczorek (JESC 2016, 34%). Kasia Żurawik (JESC 2003) zdobyła 3%, a zespół KWADRO – 2% głosów.

Powszechnie przypomina się biografię naszej reprezentantki. Roksana Węgiel wygrała pierwszą polską edycję The Voice Kids, gdzie jej mentorką była Edyta Górniak. Po wygranej w konkursie talentów nastolatka podpisała  kontrakt z wytwórnią Universal Music Polska, pod szyldem której zamierza wydać swoją debiutancką płytę. Do tej pory ukazały się dwa jej single, „Żyj” oraz „Obiecuję”.

W artykułach publikowanych w polskich mediach wspominana jest także historia Polski w Eurowizji Junior – dwa ostatnie miejsca, po których nastąpiła 11-letnia przerwa, oraz powolna droga do sukcesu: 8. oraz 11. miejsce.

Na Onecie pojawiła się informacja, że Roksana Węgiel została zaproszona przez Jacka Kurskiego do wystąpienia na najbliższym Sylwestrze Marzeń z Dwójką, który po raz kolejny odbędzie się w Zakopanym. Sam prezes TVP bardzo zadowolony jest ze swojej decyzji porzucenia Krajowych Eliminacji na rzecz wyboru wewnętrznego.

Zwycięstwo Roksany Węgiel było oczywiście głównym tematem wczorajszego wydania Wiadomości na TVP 1. W materiale zacytowano choreografa polskiej ekipy, Tomasza Barańskiego, który stwierdził, że wokalistka „ma taki potencjał w głosie, że aż dreszcze przechodzą po ciele”.

Portal zajmujący się na co dzień wyśmiewaniem realiów show biznesu, Vogule Poland, napisał teskt o tytule „Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior. Czego to nas uczy?”. Oto jeden z najciekawszych fragmentów artukułu:

 „A w Polsce i tak liczba publikacji z tego ewidentnego sukcesu polskiej piosenkarki i wygranej w międzynarodowym konkursie będzie mniejsza od analiz tego, w jaki sposób polscy piłkarze wygrali mecz zaliczając remis oraz dlaczego Lewandowski nagle złapał kontuzję tuż po tym, jak cały kraj wyśmiał moment, w którym nie trafił w bramkę. Jak zawsze u nas: miało być pięknie, a wyszło jak zwykle. Tym bardziej warto doceniać tych, którym rzeczywiście się coś udało. Brawo Roxie!”

Także znane osobistości gratulują Roksanie zwycięstwa. Wśród nich są m.in. byli reprezentanci Polski: Edyta Górniak (ESC 1994), Martin Fitch (czyli Marcin Mroziński, ESC 2010), Donatan i Cleo (ESC 2014), Michał Szpak (ESC 2016), Kasia Moś (ESC 2017) czy Gromee (ESC 2018). Zwycięstwa pogratulowała konkurentka z Kazachstanu, Danieliya Tuleshova, a Albanka Efi Gjika wstawiła na swojego instagram zdjęcie z Polką z podpisem „With Roxie Węgiel, the star”.

Na bieżąco swoimi reakcjami z oglądania Eurowizji Junior dzięki funkcji insastories dzieliły się Dorota „Doda” Rabczewska-Stępień oraz Oliwia Wieczorek (JESC 2016). Nasza reprezetantka sprzed dwóch lat zachwycona zwycięstwem w ostatnim poście powiedziała: „Roksana, jesteś wielka i osiągniesz w życiu wielkie rzeczy”.

Kolejne osoby ze świata show-biznesu, które cieszyły się z triumfu Roxie to m.in. Dawid Kwiatkowski i „Baron” z Afromental (jurorzy The Voice Kids), Lanberry i Patryk Kumor (twórcy zwycięskiej piosenki), Paweł Stasiak i Clodie (związani z Krajowymi Eliminacjami 2017), aktorka Barbara Kurdej-Szatan czy zwyciężczynie programu Projekt Lady, Patrycja Wieja oraz Magdalena Lubacz.

Także politycy nie pozostali obojętni na triumf Polski. Roksanie pogratulowali premier Mateusz Morawiecki czy Robert Biedroń, także nasza Ambasada na Białorusi opublikowała post na Twitterze na temat wygranej Polki. Prezydent  RP Andrzej Duda połączył polskie zwycięstwo na Eurowizji Junior z faktem świętowania przez nasz kraj 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W zagranicznej prasie jedynie nadmienia się o polskim triumfie. Najwięcej uwagi zwycięstwu Roksany poświęca się we Francji, której reprezentantka zajęła 2. miejsce w niedzielnym finale. Wspomina się, że Francja dała nam 12 punktów – o dokładnie tyle Polka przegoniła małą Angelinę  Le Parisien zwraca uwagę na fakt, że Roksana Węgiel ma mnóstwo fanów na portalach społecznościowych, co mogło mocno ułatwić dziewczynce drogę do sukcesu.

Sama zwyciężczyni chwilę po triumfie udzieliła krótkiego wywiadu dziennikarzom eurowizja.org. Sprawdźcie, co powiedziała w momencie euforii:

Źródła: tvp.pl, pudelek.pl, vogulepoland.net, jastrzabpost.pl leparisien.fr, programme-tv.net, instagram.com, twitter.com