Laptop z uruchomionym Spotify z playlistą Eurowizji 2019.

Spotify daje możliwość sprawdzenia statystyk odtworzeń poszczególnych piosenek startujących w konkursie Eurowizja 2019. Jak wypadają tegoroczni reprezentanci z 41 krajów w statystykach tego serwisu streamingowego? Przejrzeliśmy dane o wszystkich eurowizyjnych utworach i przygotowaliśmy infografikę.

Niekwestionowanym liderem wśród użytkowników Spotify jest przedstawiciel Włoch – Mahmood z piosenką Soldi z ponad 44 mln odtworzeniami. Na 2. miejscu jest piosenka ze Szwecji Too Late for Love Johna Ludvika (14 mln streamów). Za nim z prawie 10 mln odsłuchaniami piosenka Duncana Laurence’a Arcade.

Reprezentujący Polskę zespół Tulia jest w 2. połowie stawki na 26. miejscu z ponad 372 tys. odtworzeń.

Do tych danych oczywiście należy podchodzić z pewną rezerwą, bowiem Spotify nie jest dostępny w niektórych krajach byłego ZSRR i dawnej Jugosławii. Z kolei piosenka gruzińska nie tylko pojawiła się na Spotify jako jedna z ostatnich, ale też przez długi czas była ona zablokowana dla kilku europejskich krajów.

Niemniej jednak te liczby w dużym stopniu odzwierciedlają gusta szerokiej publiczności. Włochy, które faktycznie należą do ścisłego grona faworytów miażdżą konkurencję w tej dziedzinie. Duża liczba odsłuchań wiąże się jednak też z faktem, że piosenka Mahmooda to nie tylko propozycja na konkurs Eurowizja 2019, lecz także także wielki hit we Włoszech. To efekt zwycięstwa w Sanremo.

Także wynik szwedzki wiązać się może nie tyle z popularnością samego utworu, ale też tradycyjnym zainteresowaniem, jakim cieszą się piosenki z Melodifestivalen i dużym przywiązaniem samych Szwedów do korzystania z tej platformy. Kolejne z czołówki piosenki Bilala Hasaniego oraz Mikiego nie tylko są potencjalnymi eurowizyjnymi hitami, ale także reprezentują kraje o dużej liczbie ludności, która to naturalnie mogła nabić wysoką liczbę odsłuchań własnym utworom. W maju przekonamy się jak liczba odsłuchań faktycznie przełoży się na wyniki głosowania telewidzów.

Zobacz też, jak sobie radzą tegoroczni reprezentanci na YouTube.