Zaraz po świętach poznamy reprezentanta Albanii na Eurowizję 2014. Kto poprowadzi festiwal, kto zasiądzie w jury, kto wystąpi jako gość specjalny i z kim kandydaci zaśpiewają w duetach?

52. edycja Festivali i Këngës, czyli festiwalu piosenki, który od 2003 roku służy w celu wybrania reprezentanta Albańczyków na Eurowizję, ruszy już 26 grudnia. W tym roku o zwycięstwo walczy 16 kandydatów, więc RTSH nie będzie organizować półfinałów. W zamian za to dwa pierwsze dni wypełnią premierowe prezentacje konkursowych utworów, jednak tak naprawdę prawdziwe wersje piosenek usłyszymy dopiero w dniu finału. Wcześniej bowiem uczestnicy preselekcji zaśpiewają swoje propozycje w duetach z gwiazdami muzyki albańskiej. Znamy już większość wokalistów, którzy pojawią sie na scenie. Nie zabraknie oczywiście gwiazd Eurowizji. Kejsi Tola (ESC 2009) zaśpiewa utwór „Mjegulla” razem z Renisem Gjoką, z kolei Juliana Pasha (ESC 2010) wystąpi w duecie z Marjettą Billo. Pojawią się też artyści znany z wcześniejszych edycji festiwali jak np. Mira Konçi, Elton Deda, Flaka Krelani, Rovena Dilo czy Kamela Islami.

Gośćmi specjalnymi w dniu finału będą Emmelie de Forest i Elhaida Dani. Zwyciężczyni Eurowizji 2013 wszystkim fanom jest doskonale znana – zapewne „Only Teardrops” usłyszymy podczas finałów narodowych w wielu krajach. Elhaida Dani to z kolei bohaterka Albańczyków. Pierwszym jej sukcesem było zwycięstwo w koncercie debiutantów festiwalu Sunčane Skale 2011. Później pojawiła się w selekcjach narodowych, ale nie udało jej się pojechać na Eurowizję. Prawdziwą sławę zdobyła stosunkowo niedawno, bowiem zgłosiła się do drugiej edycji włoskiego „The Voice”, którą wygrała, czym uradowała swoich rodaków zarówno w kraju jak i tych, którzy wyemigrowali do Italii. Warto wspomnieć, że jeszcze przed udziałem w talent-show Elhaida zasiadła w jury festiwalu Sunčane Skale 2012 i całkiem wysoko oceniła polski utwór „Is that a real love” Marcina Mrozińskiego.

Skoro już o jury mowa – niestety, po raz kolejny Albańczycy pozbawieni zostaną prawa do decydowania o reprezentancie na Eurowizję. RTSH jak ognia unika televotingu, zarówno podczas preselekcji narodowych jak i samej Eurowizji. W tym roku nie będzie inaczej. O tym, kto pojedzie do Kopenhagi zadecydują jurorzy w składzie Agim Krajka, Aleksandar Lalo, Hajg Zaharian, Eriona Rushiti  (kompozytorzy), Petrit Malaj (aktor), Xhevair Spahiu (autor tekstów) i Bojken Lako, popularny wokalista, kompozytor i wielokrotny uczestnik FiK.

Miss Kosowa 1996 zrezygnowała z funkcji prowadzącej preselekcje, dlatego zastąpią ją trzy inne panie, które towarzyszyć będą prezenterowi Enkelowi Demi. Będą to Xhesika Berberi i Marinela Meta (dwa pierwsze dni festiwalu) oraz Klea Huta (finał). Festiwal rozpocznie się 26.12, a wielki finał zapowiedziano na 28. grudnia. Tym samym Albania będzie drugim krajem, który wybierze piosenkę na Eurowizję 2014.

Źródło: RTSH, inf. własne, fot. Elhaida Dani (realityshow.blogosfere.it)