W sobotę zespół AWS na swoim profilu na Instagramie poinformował o śmierci ich wokalisty i wiodącej postaci – Örsa Siklósiego. Utalentowany wokalista zmarł w piątek, w wieku zaledwie 29 lat w wyniku białaczki, którą zdiagnozowano u niego w czerwcu ubiegłego roku. Dziś na łamach eurowizja.org wspominamy dorobek artysty.
Wczesne lata
Örs Siklósi urodził się 2 maja 1991 roku w niewielkim miasteczku Budakeszi na północy Węgier. Chodził do katolickiego gimnazjum w Dunakeszi. Jego ojciec był archeologiem. Örs jednak nie zamierzał iść w ślady rodzica. Od początku bowiem pasjonowała go muzyka. Już jako młody chłopak zaczął uczęszczać do Szkoły Muzycznej im. Zoltána Kodály’ego. To tam nauczył się grać na skrzypcach. Jak wiemy, w przyszłości postanowił jednak postawić na nieco mocniejsze brzmienia. Latem 2006 roku, w wieku 15 lat, wraz z kolegami z liceum założył band o nazwie AWS, z którym grał później piosenki z gatunku metal czy post-hardcore. W maju 2019 roku ożenił się ze swoją wybranką – Nikolett Sarkadi.
AWS
Od momentu powstania zespół koncertował na największych festiwalach w kraju, ale też podczas licznych wydarzeń za granicą m.in. w Austrii, Anglii, Holandii, Rumunii, Słowenii czy Hiszpanii. Prawdziwy przełom przyszedł jednak kiedy ogłosili, że będą starać się o wyjazd na Eurowizję do Lizbony, startując w węgierskich preselekcjach A Dal 2018. 24 lutego wygrali finał narodowy zdobywając tym samym miano reprezentanta kraju. W Portugalii zaprezentowali się z utworem Viszlat Nyár i uzyskali awans do finału zajmując 10. miejsce w 2. półfinale, zaś w sobotnim Wielkim Finale zajęli 21. miejsce zdobywając łącznie 93 punkty (w tym 3 od polskiego jury i aż 7 od telewidzów z naszego kraju).
Tuż po Eurowizji wystąpili na jednym z największych festiwali muzyki heavy metalowej – Wacken Open Air w niemieckim Wacken. W październiku zespół wydał swój czwarty album – Fekete részem. Poprzednie trzy albumy wydawali kolejno w 2011 (Fata Morgana), 2014 (Égésföld) i 2016 (Kint a vizből) za każdym razem podbijając muzyczny rynek na Węgrzech.
Zespół tworzy muzykę na pograniczu rocka i metalu. Jako swoje wzory wymieniali m.in takie zespoły jak Linkin Park, Pantera, System of a Down i Korn, a także węgierskie Superbutt, Subscribe i Isten Háta Mögött. Początkowo tworzyli w języku angielskim, bo jak wspominał Örs ,,w tym czasie wszyscy śpiewali po angielsku, a trudno im było śpiewać po węgiersku w tym stylu”. Jednak niedługo potem postanowili pisać piosenki tylko w języku węgierskim. Zespół wyróżniał się autentycznością, szczerością i poruszającymi, osobistymi tekstami niekiedy poruszającymi również ważne tematy społeczne. Oprócz eurowizyjnego Viszlat Nyár, ich najpopularniejszą piosenką było Hol voltál?
Ciekawostką jest fakt, że Örs zawsze na scenie występował boso, ponieważ jak twierdził, czuł się bardziej komfortowo.
Co dalej?
Pomimo poważnej choroby frontman cały czas uczestniczył w tworzeniu nowej muzyki. Był pełen planów na przyszłość i gdyby nie tragiczna śmierć wydałby najprawdopodobniej w tym roku dwa albumy. Jeden z krążków miałby zostać wydany razem z AWS, ale Örs pracował także nad debiutanckim albumem solowym. Przyjaciółka i menadżerka artysty, Marosi Nikolett przyznała, że utwory na pierwszą solową płytę były już prawie gotowe i istnieje możliwość, że album zostanie wydany jako pewien rodzaj hołdu dla zmarłego wokalisty. W dokończeniu kompozycji mają pomóc koledzy z zespołu.
Czy zespół AWS będzie istniał dalej? Najprawdopodobniej w tym roku zostanie wydany ich piąty album. Örs zaśpiewał tylko dwie piosenki na tę płytę, ale napisał teksty do wszystkich utworów. Te których nie zdążył zaśpiewać, wykonają prawdopodobnie inni artyści. Zastępowali oni wokalistę na koncertach zespołu, gdy on nie mógł w nich już uczestniczyć z powodu choroby.
Zespół redakcyjny portalu Eurowizja.org składa najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie, przyjaciołom, bliskim oraz fanom Örsa.